WKE153M719
Brand:
Wiseco
Dome Volume:
0.9 cc
Bore - Actual:
71.90 mm
Bore - Oversize:
Std. mm
Compression Ratio - Actual:
10.5:1
Compression Height:
27.36 mm
Ring Set Included:
7200XX-AL
Additional Info:
A,R,Z
Deck Clearance:
0.39- mm
Piston Pin Diameter:
20.00 mm
Available to order
602
Net price: 474
Looking for discounts?
Details
Additional Info: A,R,Z
Bore - Actual: 71.90 mm
Bore - Oversize: Std. mm
Compression Height: 27.36 mm
Compression Ratio - Actual: 10.5:1
Deck Clearance: 0.39- mm
Dome Volume: 0.9 cc
Piston Pin Diameter: 20.00 mm
Ring Set Included: 7200XX-AL
Weight - Nominal: 203 g
Stock inventories
Central Warehouse
0 pc
Delivery in 3-5 business days
External Warehouse
0 pc
Delivery in 5-10 business days
Data
Beszállító cikkszám:
WKE153M719
Weight:
200 g/pc
Reviews
Be the first to write a review!
Wiseco Piston kit Ford 1.0L 12V Ecoboost(10.5:1)(B7DA)